Wirtualne księgi wieczyste – jak korzystać z Centralnej Bazy Danych

 

 

Dzisiaj zgodnie z obietnicą zapraszam na spacer którego miejscem będą wirtualne księgi wieczyste czyli zwięzła instrukcja obsługi elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych.
W dobie masowej komputeryzacji wiele spraw można już załatwić nie ruszając się z fotela, podobnie mają się sprawy z księgami wieczystymi. Od kilku dobrych lat Ministerstwo Sprawiedliwości się nam cyfryzuje, co znaczy mniej więcej tyle, że by uzyskać dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie musimy już ruszać się z fotela, wystarczy tylko znać numer interesującej nas księgi. Za pomocą kilku kliknięć dowiemy się jaki jest stan prawny nieruchomości, bądź jeśli właśnie nabyliśmy nową nieruchomość sprawdzimy jak wygląda prowadzona/założona dla niej księga wieczysta. Jedynym mankamentem całego procesu jest fakt, iż elektroniczne księgi wieczyste, wydrukowane na naszej domowej drukarce nie mają mocy urzędowej jaką posiadają fizyczne odpisy uzyskane i opieczętowane w sądzie, ale może z czasem i to się zmieni.
Do przeglądania elektronicznych ksiąg wieczystych służy nam „Podsystem Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych”, przeglądarka na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Z tego miejsca zaznaczę tylko, iż nie polecam używania innych przeglądarek, a jest ich kilka, jako że często nasza niewiedza kończy się tym, że płacimy za usługę którą możemy mieć za darmo.

Na obrazku poniżej widzimy okno wyszukiwarki elektronicznych ksiąg wieczystych, jak na mój gust, intuicyjne i łatwe w obsłudze. Pod obrazkiem mamy opisane kolejne czynności jakich należy dokonać by uzyskać wgląd w interesujące nas wirtualne księgi wieczyste.

Strona startowa, wirtualne księgi wieczyste
Wirtualne księgi wieczyste – strona startowa.

1 – wpisujemy, bądź wyszukujemy, interesujący nas kod wydziału wskazujący na to, w którym sądzie (wydziale ksiąg wieczystych) znajdują się akta księgi. Kod wydziału składa się z trzech liter i jednej cyfry.
2 – wpisujemy numer „właściwy’ księgi wieczystej składający się z ośmiu cyfr.
3 – wpisujemy tzw. numer kontrolny, czyli jedną cyfrę – jeśli nie znamy cyfry kontrolnej możemy go poznać tak zwaną metodą prób i błędów wpisując po kolei cyfry od „0” do „9” po wpisaniu niewłaściwej cyfry kontrolnej strona informuje nas o tym.
Jednak należy pamiętać iż jeśli w trakcie wpisywania numeru księgi wieczystej pojawi się komunikat „zła cyfra kontrolna” nie musi to wcale oznaczać, że właśnie cyfra kontrolna jest zła; błąd mogliśmy popełnić w numerze właściwym bądź wydziale, lub po prostu podano nam zły numer księgi wieczystej.
Następnie wpisujemy kod zabezpieczający (CAPTCHA) do rubryki pod spodem. Gdybyśmy nie mogli odczytać kodu, a zdarza się to dość często, należy kliknąć strzałkę po prawej stronie aby kod się zmienił – co wcale nie oznacza, że tym razem go odczytamy. Jeśli wpiszemy zły kod z obrazka i klikniemy „szukaj” strona przeładuje się do stanu pierwotnego i wszystko będziemy musieli wpisać od nowa. Kiedy już rozszyfrujemy kod i wpiszemy go we właściwą rubrykę wystarczy kliknąć wspomniane już „szukaj”, system zrobi za nas resztę, a wirtualne księgi wieczyste staną dla nas otworem.

Wirtualne księgi wieczyste informacje ogólne
Ogólne informacje nt. nieruchomości, którą opisują wirtualne księgi wieczyste

Po przekierowaniu nas na stronę z informacjami ogólnymi (obrazek powyżej) kolejnym krokiem jaki zrobimy to upewnienie się, że przeglądamy księgę odpowiedniej nieruchomości: czy zgadza się typ nieruchomości, jej adres i właściciel etc. Następnie klikamy numer 1 („Przeglądanie aktualnej treści KW”) co pozwoli nam na przejrzenie obecnie znajdujących się w księdze wpisów. Jeśli zdecydujemy się kliknąć numer 2 to system zabierze nas nie tylko zbioru informacji aktualnych ale i do wszelkich historycznych wpisów zawartych w księdze danej nieruchomości – na ogół jednak nie będzie Ci to, drogi czytelniku, potrzebne.

wirtualne księgi wieczyste pierwsza strona.
wirtualne księgi wieczyste i ich okładka

Następnie, naszym oczom ukaże się „Okładka księgi wieczystej, czyli strona wyjściowa, na której umieszczone w górnym panelu (na obrazku powyżej zaznaczone na czerwono) znajdują się działy księgi. Teraz już możemy zacząć przeglądanie klikając w nazwy działów.
Miłej zabawy!